Фернандо Песоа (1888 – 1936)

Многу се пишувало и анализирало за презимето на Фернандо Песоа, што на португалски значи „личност“. Познат по повеќето литературни алтер ега кој тој самиот ги нарекувал хетероними – наместо псевдоними, бидејќи ги збогатувал со биографија, религиозни и политички гледишта и различни стилови на пишување. Но за Песоа, вистинската личност бил универзумот кој стоел над сѐ….

Обраќај ми се со твоето име (фрагмент) – Андре Асиман

Но можно е да почна подоцна од што мислам без да забележам. Гледаш некој, но како да не го гледаш, како да е во облаци тој. Или го забележуваш, но ништо не се совпаѓа, на ништо не  се „фаќа,“ и пред да станеш свесен за неговото присуство, или ако нешто те измачува, шесте недели на…

Мојата љубавница е жена – Пет Паркер

  I. Мојата љубовница е жена И кога ќе ја прегрнам Ја чувствувам нејзината топлина Се чувствувам добро Се чувствувам сигурно   Потоа – никогаш не помислувам на Семејните озборувања Никогаш не ја слушам сестра ми како вели Машкуданки, настрани, смешни Дојди види нѐ, но немој Не ги носи пријателите Ние немаме проблем, Но не…

Пиењето Кола со тебе – Френк О’ Хара

е позабавно отколку да одам во Сан Себастијан, Ирун, Хендаје, Биариц Бајон или до толку да ми е лошо на Травесера де Грација во Барселона делумно бидејќи во твојата портокалова кошула изгледаш посреќен од Св. Себастијан делумно бидејќи те обожувам, делумно бидејќи обожуваш јогурт делумно поради флуресцентните портокалови лалиња околу брезите делумно поради таинственоста на…

Летен распуст (посветено на Sylvia Plath) – Љ. П.

Двајцата ги сакавме летата и летниот дожд. Баш како тој летен ден среде август. Недела, ништо посебно нема што да се прави, освен да се очекува вечерта и игранката во Ten Acres. Времето спремно за врнење, а ти така добро дотерана за игранката. Девица подготвена да заведува! Американска ладна кралица која пие безалкохолно пиво и…

Обновување – Џејмс Мерил

   Celebrating Pride – современа квир поезија секој ден следните две седмици! Искористувајќи го секој изговор да те раздрмам, лагите, уморот, дури и страста, Сега не гледам друг начин освен јасна разделба. Додавам дека и подготвен сум да ја сносам вината.   Климаш за согласност. Есента станува ветровита, долга, стаклена вазна со суви лисје се…

Квир – Френк Бидарт, 1939

Celebrating Pride – современа квир поезија секој ден следните две седмици! Лажи се себеси за ова и ќе се Лажеш вечно за сѐ.   Сите веќе знаат сѐ   Па можеш Да ги лажеш нив. Тоа и го сакаат.   Но да се лажеш самиот себе, само ќе се   Изгубиш себеси. Потоа ти Ќе…

САМО НА ВЕНЕРА – Трејс Питерсон

На сите другарки и другари од ЛезФем и Прво па Женско Розите се црвени/ темјанушките транссексуални/ Добредојде во женственоста / А сега гледај и учи злато Розите се перформативни/ темјанушките се биолошки / имам многу чувствителни гради / исто како и твоите Розите се биолошки/ ти имаш прекрасна кожа / не можам да престанам да…

Крај – Љ. П.

И двајцата имавме по 14 години кога прв пат се запознавме. Брзо станавме пријатели. Имавме многу заедничко – ја сакавме Nirvana, пушење цигари или џоинт (кога имавме пари) на покривот од зградата, пиво, Кафка, Ерика Јонг и Тwin Peaks. Со часови можевме да зборуваме и да даваме сопствени интерпретации на секоја епизода од Twin Peaks….

Сите спијат сами – Љ. П.

Сето ова време поминато во преиспитувањето на мојата сексуалност, градејќи ја својата самодоверба, бодрејќи си се себеси и обидувајќи се да се снајдам во ова лудо општество – конечно сфаќам дека денес се соочувам со уште еден предизвик: како да преживееш како самец. Сте се запрашале денес колку е лошо да се биде самец? Единка…

Денис Купер (р. 1953) – Избор поезија

После училиште, фудбал на улица, осмо одделение   Со фармерките обелени, пресечени малку над колена, моите другари и јас ги гледавме од мојот трем, стихозбирки изгубени во нашите скутови, очи ококорени ко на тропска риба зад очилата.   Топката засветува од рака в рака, патиките засвиркуваат врз асфалтот, потта засјајува врз нивните цврсти грбови. сонувавме…

ПЈЕР ПАОЛО ПАЗОЛИНИ (1922 – 1975) – Избор поезија

  Пазолини беше еден од највлијателните интелектуалци во повоена Италија – иако многумина надвор од Италија го познаваа само како одличен кинематограф, тој беше еден од најголемите италијански поети на својата генерација. Но тој беше и романсиер, драматург, литературен критичар, политички колумнист и сликар, кој често допушташе хомосексуалноста да наѕри од стиховите, текстовите и кадрите….